Operacja III go migdał‚ka pod kontrolą… endoskopu techniką… koblacji


Operacja III go migdał‚ka pod kontrolą… endoskopu techniką… koblacji

Na czym polega operacja klasyczna ?

Operacja III- go migdaÅ‚ka jest najczęściej wykonywanym zabiegiem laryngologicznym u dzieci. Klasyczny sposób usuniÄ™cia polega na zaÅ‚ożeniu przez usta do nosogardÅ‚a wygiÄ™tego noża i Å›ciÄ™ciu tkanki migdaÅ‚ka. Operacja przeprowadzana jest bez kontroli wzroku opierajÄ…c siÄ™ jedynie na wyczuciu operatora. Krwawienie, które powstaje jest zazwyczaj obfite i zaopatrywne jest przez czasowe zaÅ‚ożenie tamponady do nosogardÅ‚a. Wszystkie czynnoÅ›ci w bezpoÅ›rednim polu operacyjnym wykonywane sÄ… bez kontroli wzroku .

Dlaczego preferujemy operacjÄ™ endoskopowÄ… z wykorzystaniem koblacji ?

Kilkunastoletnie doÅ›wiadczenie w operacjach endoskopowych skÅ‚ania nas do stosowania technik, w których operator precyzyjnie widzi pole operacyjne. Takie możliwoÅ›ci daje endoskopia – obraz z optyki, bÄ™dÄ…cej niejako "przedÅ‚użeniem oka operatora", przenoszony na monitor.

Operator widzÄ…c dokÅ‚adnie obraz  pola operacyjnego może  precyzyjnie usunąć tkankÄ™ migdaÅ‚ka z nosogardÅ‚a, rejonu trÄ…bek sÅ‚uchowych. Koblator wytwarzajÄ…c pole plazmy wokóÅ‚ koÅ„cówki narzÄ™dzia pozwala na precyzyjne i bezkrwawe usuwanie tkanki migdaÅ‚ka .

PodsumowujÄ…c zalety metody to :

- Kontrola endoskopowa pola operacyjnego pozwala na usunięcie migdałka w całości, co zmniejsza prawdopodobieństwo jego odrostu.

- Precyzyjny obraz pola operacyjnego i peÅ‚na kontrola narzÄ™dzi daje możliwość caÅ‚kowitego usuniÄ™cia tkanki  ze wszystkich rejonów, gdzie jej pozostawienie może odpowiadać za utrzymywanie siÄ™ objawów chorobowych. Rejonem bardzo istotnym sÄ… trÄ…bki sÅ‚uchowe, gdzie pozostawienie tkanki migdaÅ‚ka może odpowiadać za upoÅ›ledzenie wentylacji ucha Å›rodkowego i utrzymywanie siÄ™ przewlekÅ‚ego wysiÄ™kowego zapalenia /pÅ‚yn w uchu/.

- Koblacja pozwala na usunięcie tkanki migdałka zmniejszając do minimum krwawienie podczas operacji.

- Kontrola endoskopowa daje możliwość zamykania małych naczyń w momencie ich powstawania, co minimalizuje utratę krwi i pozwala na utrzymanie bezkrwawego pola operacyjnego .

- Krótszy czas rekonwalescencji i zwiÄ™kszony komfort pacjenta.